пʼятниця, 9 липня 2010 р.

Експерти вказують на неповне виконання реформ, потрібних для євроінтеграції

ПРЕС-РЕЛІЗ
Київ, 9 липня 2010 року                     


English version

Україна лише частково виконує реформи, передбачені Порядком денним асоціації (ПДА) – ключовим документом, що нині регулює відносини між Україною та ЄС. Нова влада змінила ціннісні пріоритети у стосунках з Європейським Союзом. Менше уваги приділяється політичним та демократичним перетворенням, більше – економічній співпраці з ЄС.


Про це свідчать результати першого етапу громадського моніторингу виконання Порядку денного асоціації, оприлюднені 9 липня 2010 року на прес-конференції в Києві. Моніторинг здійснюють провідні українські аналітичні центри за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
«Результати громадського моніторингу допомагать діагностувати, наскільки риторика і декларації про реформи та стратегічний європейський вибір збігаються з реальними політичними кроками Уряду», - коментує подію керівник проекту, голова Ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. «Адже політика в сфері евроінтеграції - це не абстрактна зовнішньополітична діяльність, а насамперед складовий вимір внутрішньої політики», - наголошує вона.
Результати моніторингу (березень – червень 2010 року) вказують на зміщення ціннісних акцентів з політичних та соціальних реформ на сферу економічної співпраці з ЄС.
Зокрема, цьогорічний урядовий План першочергових заходів щодо інтеграції України до Європейського Союзу[i] лише частково збігається з пріоритетами Порядку денного асоціації Україна-ЄС (ПДА) на 2010 рік. У Плані відсутні такі пріоритети політичного діалогу, як модернізація виборчого законодавства, конституційна реформа, політика у сфері захисту прав людини, регіональна політика тощо.
Такі зміни в акцентах зменшують значення ПДА як каталізатора внутрішніх реформ, твердять експерти.
Експерти також наголошують на потребі модернізації українського законодавства відповідно до стандартів ЄС. Нині законодавчої бази достатньо лише для виконання одного з 58-и пріоритетів ПДА. Для виконання 21 пріоритету потрібно ухвалити нові закони, оскільки нині відповідні питання законами не врегульовано. Для 17-и пріоритетів потрібно внести зміни до наявних законів або ухвалити нові.
Моніторинг звертає увагу на неповне виконання пріоритетів Порядку денного асоціації. Загалом із 58-и пріоритетів ПДА Україна цілком виконала лише три. У стадії виконання перебувають 49 пріоритетів. Ще 8 пріоритетів не виконано.[ii]
«Проведення моніторингу з боку неурядових експертів дозволяє визначити, наскільки відкритою є інформація про перебіг політичних та економічних процесів у цілому», - говорить керівник проекту Юлія Тищенко. «Тобто моніторинг дозволяє побачити не стільки піарні кроки Уряду, скільки цілком реальні досягнення та проблеми у відповідних сферах», - додає вона.
За оцінками експертів, лише 32 пріоритети ПДА представлено у відповідних планах урядових та державних установ. З 11 пріоритетів інформація щодо планів виконання не є публічною, а з 11 пріоритетів інформацію стосовно планування термінів та змісту їхньої реалізації отримати не вдалося.

Контекст
Учасники прес-конференції: Юлія Тищенко (голова Ради Українського незалежного центру політичних досліджень), Ігор Бураковський (Директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій), Ігор Коліушко (Голова Правління Центру політико-правових реформ), Олександр Сушко (Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва), Євген Бистрицький (виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»), Дмитро Шульга (старший менеджер Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження»).

Порядок денний асоціації Україна-ЄС (ПДА) – це базовий документ, що регулює відносини між Україною та ЄС до набуття чинності нової Угоди про асоціацію. Він визначає ключові пріоритети реформ, яким Україна має приділити увагу задля того, щоб повною мірою скористатися можливостями поглибленої співпраці з ЄС. Практична мета ПДА полягає у чіткому визначенні пріоритетів, які вимагають негайних дій ще до офіційного підписання Угоди про асоціацію. 
Перший етап громадського моніторингу дій влади проводився в рамках реалізації проекту «Виконання Порядку денного асоціації (ПДА) між Україною і ЄС: експертний погляд» протягом березня-червня 2010 року. Проект виконує Консорціум українських аналітичних центрів у складі Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД), Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) та Центру політико-правових реформ (ЦППР). Медійну підтримку проекту надає МГО "Інтерньюз-Україна".
Проект здійснюється за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження".
Моніторинг відбувається у співпраці з Громадською експертною радою при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС.

Контактні особи:
Керівник проекту - Юлія Тищенко, tyjulia@gmail.com
Координатор проекту - Світлана Горобчишина, sveta@uncpd.kiev.ua

Більше інформації (відео прес-конференції, повний текст звіту, стислий зміст звіту) невдовзі з’являться на інформаційних ресурсах:

Опис проекту:

Мета Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” – сприяння європейській інтеграції України шляхом фінансової та експертної підтримки громадських ініціатив. Детальніше: www.irf.ua



[i] Затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 травня 2010 р. № 1073-р
[ii] Оцінка виконання пріоритетів ПДА проводилася з огляду на поточну діяльність урядових інституцій. Урядові установи подекуди подають надто розмиті терміни реалізації, говорячи про виконання пріоритетів «протягом року».

Немає коментарів:

Дописати коментар